Kalendarz na biurku.
Praca

Kim jest żyrant? Dowiedz się, jakie ma prawa i obowiązki

Częstym zabezpieczeniem dla kredytobiorcy w momencie wzięcia pożyczki nawet, gdy jest to kredyt online, jest żyrant. Na niego spocznie obowiązek spłacania zadłużenia, gdy osoba biorąca pożyczkę nie będzie miała środków finansowych na pokrycie zobowiązania.

Żyrantem może być każda osoba pełnoletnia, która posiada zdolność kredytową. Jeżeli dla banku będzie to wystarczające zabezpieczenie, musi on również złożyć podpis na umowie udzielenia kredytu. Zanim dana osoba stanie się żyrantem, kredytodawca najpierw sprawdzi, czy będzie ona miała możliwość dalszej spłaty kredytu, gdy pojawi się taka konieczność.

Jakie są prawa i obowiązki żyranta?

W momencie złożenia podpisu na umowie kredytowej, żyrant bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Jego głównym i najważniejszym obowiązkiem jest spłata pożyczki w momencie, gdy kredytobiorca nie będzie miał takiej możliwości. Dokładna kwota regulowana jest w umowie z bankiem. Poręczyciel (żyrant) nie musi godzić się na spłatę całości zadłużenia. Może to być wyłącznie kwota kredytu bez uwzględnienia prowizji banku oraz odsetek.

Obok tego obowiązku, żyrantowi przysługuje również szereg różnych praw. Poręczyciel może w każdej chwili sprawdzić wysokość pozostałej kwoty kredytu. Może kontrolować w ten sposób dotychczasową jego spłatę.

Nie jest to oczywiście jedyne prawo, jakie posiada żyrant. W przypadku, gdy zaczną występować opóźnienia w spłacie lub zaniechanie płatności przez kredytobiorcę, zostanie on natychmiast o tym poinformowany.

Poręczyciel może także żądać zwrotu spłaconych rat. Gdy pojawi się konieczność spłaty kredytu przez żyranta, może on ubiegać się o to, by kredytobiorca oddał mu wpłaconą przez niego kwotę.

Poręczyciel posiada także jeszcze jedno prawo. Może on ustalić dokładny okres żyrowania kredytu.

O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji?

Zgoda na zostanie żyrantem nie powinna zostać podjęta bez wcześniejszego przemyślenia. Nie należy też kierować się uczuciami i emocjami. Kredytobiorca z pewnością zrozumie odmowę i nie będzie miał żalu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zostanie żyrantem, musisz pamiętać nie tylko o tym, że może wystąpić konieczność spłaty kredytu. Bycie poręczycielem jest brane pod uwagę, jak aktywne wzięcie pożyczki. Należy zatem myśleć przyszłościowo, ponieważ szansę na zaciągnięcie pożyczki spadają. Nie są one oczywiście zerowe, ale z pewnością trudniej będzie Ci uzyskać wsparcie finansowe. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, że na pewno bank zaproponuje Ci mniejszą kwotę. Nawet jeżeli akurat nie musisz spłacać rat, jako żyrant, jest to ryzyko brane pod uwagę. Pamiętaj, że informacja o tym, że jesteś poręczycielem, jest odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej.

Decyzja o byciu żyrantem z pewnością do łatwych nie należy. Warto przemyśleć sobie wszystkie za i przeciw zanim zgodzisz się zostać poręczycielem. Co prawda osoba taka ma wiele praw, ale w momencie złożenia podpisu na umowie kredytowej, spada na nią wielki obowiązek. Pamiętaj zatem, że w tym wypadku należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Odmowa zostania żyrantem z pewnością wywoła mniejsze zło, niż konieczność spłaty kredytu za kogoś.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.