Content marketing
Firma,Marketing,Praca

Content marketing – wszystko co musisz o nim wiedzieć

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek biznes bez  sprawnego marketingu. To jednak nie tylko sprzedaż i tworzenie trafnych haseł reklamowych. Bardzo istotny jest także content marketing, który polega na budowaniu trwałych relacji z klientem, zdobywaniu jego zaufania oraz zapewnianiu sobie długotrwałej współpracy. Podpowiadamy co warto wiedzieć o content marketingu i na czym dokładnie polegają jego działania.

Content marketing – co to znaczy?

Content marketing w języku polskim określany jest niekiedy jako marketing treści. W najprostszy sposób można zdefiniować go jako działanie w środowisku internetowym, które ma na celu pozyskanie określonej grupy klientów. W ramach tego typu strategii marketingowej skupiamy się przede wszystkim na publikowaniu i skutecznym promowaniu określonych treści, które mogą być postrzegane jako wartościowe przez określoną przez nas grupę docelową. Content marketing to kompleksowa strategia, której celem jest zbudowanie trwałej i opartej na emocjach relacji z pewnym segmentem klientów.

Na czym polegają tego typu działania?

Przede wszystkim strategię opiera się na działaniach takich jak:

  • przyciąganie uwagi określonej grupy klientów,
  • budowanie zaangażowania w tej grupie,
  • tworzenie treści, które będą postrzegane przez nią jako wartościowe.

Treści przygotowywane w ramach strategii content marketingu rozpowszechniane są w internecie za pomocą określonych narzędzi. Ich forma może różnić się w zależności od wielu czynników.

Najczęściej są to ciekawe artykuły tworzone w różnych formach, ale także ciekawa oprawa graficzna, filmiki multimedialne czy webinary. Czy działania content marketingu ograniczają się do internetu? Niekoniecznie. Klientom możemy dostarczać ciekawych treści także za pomocą ulotek, folderów czy gazetek branżowych.

Content marketing – jak wygląda dystrybucja treści?

Merytoryczne i wartościowe treści to serce content marketingu. Nie możemy jednak zapominać o ich prawidłowej dystrybucji.

Treści docierają do klientów za pomocą różnych kanałów. Najczęściej są to posty w social media, newslettery, mailing czy specjalnie przygotowane e-booki. Produkowanie wartościowych treści i przekazywanie ich grupie docelowej ma na celu nakłonienie klientów do wyboru konkretnego produktu. A jeżeli przypadnie im on do gustu, sami zajmą się promowaniem go.

Content marketing – z jakich narzędzi korzysta?

Content marketing
Źródło: Pixabay.com

W content marketingu stosuje się wiele różnych narzędzi, które dostosowane są do grupy docelowej. Podstawą działań z zakresu marketingu treści jest więc dokładne przeanalizowanie odbiorców – czym się charakteryzują, z jakich mediów najczęściej korzystają, jakie są ich zainteresowania i i jak spędzają wolny czas.

Wówczas można dostosować do nich narzędzia komunikacji i dystrybucji treści, takie jak posty publikowane w social mediach, materiały kontekstowe lub interaktywne, mailingi czy różnego rodzaju materiały PR. 

Content marketing – jakie korzyści może przynieść firmie?

Wielu przedsiębiorców z pewnością zastanawia się jakie korzyści content marketing może przynieść ich firmie. Prowadzone od lat obserwacje świadczą o tym, że przedsiębiorstwa, które stosują profesjonalne strategie marketingu treści znacznie zwiększają swoje zasięgi i docierają do o wiele większej liczby klientów. Najczęściej stosowane są takie metody, jak komunikacja z docelową grupą klientów poprzez kanały social media, a także tworzenie zajmujących i merytorycznych treści na stronach internetowych.

Dzięki marketingowi treści mamy szansę zbudować trwałą relację z klientem oraz zbudować holistyczny i pozytywny wizerunek marki. Dobrze poprowadzona strategia content marketingu daje nam graniczącą z pewnością szansę na to, że nasza firma będzie bardziej pozytywnie postrzegana przez klientów, którzy się z nią identyfikują, a nawet postrzegają jako element swojego stylu życia. To z kolei przekłada się na fakt, że będą oni powracać do naszej oferty.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródła:

 

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Pozycjoner-T says:

    Zadaniem content marketingu jest także budowa dobrej widoczności w Google. Publikowanie oraz promocja wysokiej jakości treści powoduje, że użytkownicy w sposób naturalny wybierają dobre treści, co bezpośrednio wpływa na poprawę pozycji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.