Karta do bankomatu z kłódką obok.
Praca

Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe?

Stabilność finansowa oraz oszczędności na czarną godzinę są niezwykle istotne aby zachować spokój ducha. Ze względu na sytuację wzrastającej inflacji nikt nie chce ryzykować utraty ich wartości. Dlatego też ludzie o mniejszej skłonności do ryzyka poszukują kont oszczędnościowych. Generują one niższe zyski niż lokaty czy inwestycje, jednak zaspokajają utratę wartości pieniądza związaną z inflacją. Co więcej znacząco ułatwiają oszczędzanie środków. Konto oszczędnościowe przydaje się gdy trzeba odłożyć jakieś środki bez większego pośpiechu.

Konto oszczędnościowe, lokata czy inwestycje finansowe?

Umieszczanie swoich pieniędzy w banku stało się już standardem. Wiąże się to również z odejściem od płacenia gotówką i przerzuceniem się na płatności kartą. Nadwyżki pozostające na koncie, nieoczekiwane wpłaty środków – wszystko to również jest w formie elektronicznej w bankach. Jak sprawić by tak utrzymywane środki nie traciły na wartości, a może nawet zarabiały na siebie? Istnieją trzy najpopularniejsze opcje. Pierwszą z nich jest konto oszczędnościowe, drugą lokata, a trzecią inwestycja finansowa w różnego typu instrumenty. Różnią się one zarówno możliwym zarobkiem, jak i ryzykiem jakim obarczone jest pozostawienie pieniędzy. Najmniejszym ryzykiem obciążone jest konto oszczędnościowe – nie tylko ma się do środków ciągły dostęp, ale również można je w każdej chwili wypłacić. Zazwyczaj liczba wypłat w miesiącu jest ograniczona – dzięki temu ludzie są bardziej skłonni pozostawiać długoterminowo środki na rachunku. Lokaty mrożą pieniądze na pewien okres czasu. Przy przyspieszonej wypłacie traci się w zupełności zyski z odsetek. Zerwanie lokaty jest również trudniejsze. Inwestycje w instrumenty finansowe są z kolei obarczone ryzykiem straty. Ludzie w zależności od ich skłonności do ryzyka, podejmują decyzję gdzie ulokować środki.

Zalety oszczędzania na koncie

Każdy bank przygotował oddzielną ofertę takich rachunków. Dlatego w wyborze pomocny może być ranking kont oszczędnościowych. Wskazuje on banki z najwyższym oprocentowaniem, ale również atrakcyjnymi mechanizmami oszczędzania. Zaokrąglanie wykonywanych przelewów do pełnych złotówek, comiesięczne deklarowane wpłaty – wszystko to są mechanizmy, które motywują ludzi do oszczędzania. Również brak możliwości bezpośrednich wypłat, ograniczenie ilości bezpłatnych transakcji motywuje do tego by nie pobierać środków z tego typu rachunku. Z pewnością to dobra opcja dla ludzi, którzy szukają możliwości stabilnego ulokowania oszczędności i nie nastawiają się na wysokie zyski.

 

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Pomocnymi narzędziami wyboru najlepszego rachunku może być ranking kont oszczędnościowych. Wszystkie najważniejsze informacje są skompensowane w jednej tabeli, która zwraca uwagę na zalety poszczególnych rachunków. Warto jednak rozważyć założenie konta we własnym banku. Dzięki temu bezpośrednie przelewy z konta rozliczeniowego będą szybko księgowane na rachunku oszczędnościowym. Użytkownik będzie miał również dostęp do konta z poziomu bankowości internetowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.