Stabilność finansowa oraz oszczędności na czarną godzinę są niezwykle istotne aby zachować spokój ducha. Ze względu na sytuację wzrastającej inflacji nikt nie chce ryzykować utraty ich wartości. Dlatego też ludzie o mniejszej skłonności do ryzyka poszukują kont oszczędnościowych. Generują one niższe zyski niż lokaty czy inwestycje, jednak zaspokajają utratę wartości pieniądza związaną z inflacją. Co więcej znacząco ułatwiają oszczędzanie środków. Konto oszczędnościowe przydaje się gdy trzeba odłożyć jakieś środki bez większego pośpiechu.
Konto oszczędnościowe, lokata czy inwestycje finansowe?
Umieszczanie swoich pieniędzy w banku stało się już standardem. Wiąże się to również z odejściem od płacenia gotówką i przerzuceniem się na płatności kartą. Nadwyżki pozostające na koncie, nieoczekiwane wpłaty środków – wszystko to również jest w formie elektronicznej w bankach. Jak sprawić by tak utrzymywane środki nie traciły na wartości, a może nawet zarabiały na siebie? Istnieją trzy najpopularniejsze opcje. Pierwszą z nich jest konto oszczędnościowe, drugą lokata, a trzecią inwestycja finansowa w różnego typu instrumenty. Różnią się one zarówno możliwym zarobkiem, jak i ryzykiem jakim obarczone jest pozostawienie pieniędzy. Najmniejszym ryzykiem obciążone jest konto oszczędnościowe – nie tylko ma się do środków ciągły dostęp, ale również można je w każdej chwili wypłacić. Zazwyczaj liczba wypłat w miesiącu jest ograniczona – dzięki temu ludzie są bardziej skłonni pozostawiać długoterminowo środki na rachunku. Lokaty mrożą pieniądze na pewien okres czasu. Przy przyspieszonej wypłacie traci się w zupełności zyski z odsetek. Zerwanie lokaty jest również trudniejsze. Inwestycje w instrumenty finansowe są z kolei obarczone ryzykiem straty. Ludzie w zależności od ich skłonności do ryzyka, podejmują decyzję gdzie ulokować środki.
Zalety oszczędzania na koncie
Każdy bank przygotował oddzielną ofertę takich rachunków. Dlatego w wyborze pomocny może być ranking kont oszczędnościowych. Wskazuje on banki z najwyższym oprocentowaniem, ale również atrakcyjnymi mechanizmami oszczędzania. Zaokrąglanie wykonywanych przelewów do pełnych złotówek, comiesięczne deklarowane wpłaty – wszystko to są mechanizmy, które motywują ludzi do oszczędzania. Również brak możliwości bezpośrednich wypłat, ograniczenie ilości bezpłatnych transakcji motywuje do tego by nie pobierać środków z tego typu rachunku. Z pewnością to dobra opcja dla ludzi, którzy szukają możliwości stabilnego ulokowania oszczędności i nie nastawiają się na wysokie zyski.
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Pomocnymi narzędziami wyboru najlepszego rachunku może być ranking kont oszczędnościowych. Wszystkie najważniejsze informacje są skompensowane w jednej tabeli, która zwraca uwagę na zalety poszczególnych rachunków. Warto jednak rozważyć założenie konta we własnym banku. Dzięki temu bezpośrednie przelewy z konta rozliczeniowego będą szybko księgowane na rachunku oszczędnościowym. Użytkownik będzie miał również dostęp do konta z poziomu bankowości internetowej.