Mężczyzna pisząca wypowiedzenie z pracy.
Praca

Wypowiedzenie umowy o pracę- najważniejsze informacje

W momencie, gdy pracodawca wręcza nam wypowiedzenie umowy o pracę, najczęściej wali nam się świat. Wciąż wielu polskich pracowników jest niemile zaskakiwanych nagłym zwolnieniem z pracy. Mimo obowiązywania odpowiedniego prawa, które ma chronić pracownika i tak wciąż zdarzają się sytuacje, w których pracownik jest zwalniany z pracy z całkowitym pogwałceniem swoich praw. Czy otrzymując wypowiedzenie jesteśmy całkowicie bezbronni jako pracownicy?

Pracownicy, którzy otrzymują wypowiedzenie z pracy w formie pisemnej, są objęci ochroną prawną. Pracodawca zwalniając nas z pracy musi dokładnie napisać jaki obowiązuje nas okres wypowiedzenia, czy zwalnia nas z obowiązku pracy itd. Mając umowę na czas nieokreślony mamy dłuższy okres wypowiedzenia niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pojęć związanych z wypowiedzeniem stosunku pracy jest naprawdę sporo. Warto poznać te najważniejsze pojęcia i choć odrobinę zagłębić się w przepisach prawa. Wszystko po to, aby lepiej znać nasze prawa pracownicze.

Szukanie informacji na temat wypowedzenie z pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę- czy zawsze musimy się na wszystko zgadzać?

Pamiętajmy, że nie jesteśmy bezbronni wobec wypowiedzenia umowy o pracę. Wręczane pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę musi być sformowane zgodnie przepisami prawa. Okres wypowiedzenia umowy o pracę różni się w zależności od rodzaju umowy oraz stażu pracy danego pracownika. Jeśli mamy wątpliwości czy wręczone nam wypowiedzenie ma właściwą formę, możemy sprawdzić, czy istnieje wzór wypowiedzenia umowy o pracę. Znaleziony w sieci wzór może nam wstępnie podpowiedzieć, czy nasze wypowiedzenie ma w ogóle jakikolwiek sens. Możemy również poprosić o pomoc prawnika, zajmującego się udzielaniem darmowych porad prawnych. Zwykle takie informacje łatwo znaleźć w sieci. Podstawowe założenia prawa pracy oraz sam kodeks pracy także łatwo znajdziemy w Internecie.

Czy forma wypowiedzenia umowy o pracę zależy konkretnie od danego pracodawcy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy wypowiedzenie musi zostać wręczone pracownikowi w formie pisemnej… Nie ma znaczenia, że pracodawca mówi, że nas zwalnia, ma obowiązek wręczenia pisma, które oficjalnie jest zwolnieniem z umowy o pracę. Jednak w przypadku, gdy pracodawca ma dowody, że został zmuszony wręczyć pracownikowi wypowiedzenie z powodu niedopełnienia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, osoba zwolniona z pracy ma właściwie zerowe nadzieje na przywrócenie do pracy. Prawo pracy i kodeks pracy mają za zadanie chronić obie strony przed nieuczciwymi praktykami.

Wypowiedzenie umowy na mocy porozumienia stron- co to właściwie oznacza?

Wypowiedzenie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, również musi mieć formę pisemna. Oznacza to, że pracodawca i pracownik zgadzają się co do formy zakończenia współpracy przez osobę zatrudnioną. Na przykład pracodawca zobowiązuje się, że w okresie wypowiedzenia, pracownik nie musi już przychodzić do pracy lub zgadza się na skrócenie okresu wypowiedzenia. Takie rozwiązanie następuje jedynie po spisaniu stosownego oświadczenia, w którym jest napisane, że umowa o pracę zostanie rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia w dniu wskazanym w dokumencie na mocy porozumienia stron.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.