Gdy brakuje komuś pieniędzy na jakiś bardzo ważny cel, rozpoczyna on poszukiwanie instytucji lub osób, które będą w stanie mu pomóc w osiągnięciu tego celu. Natomiast ktoś, kto odłożył pewien kapitał, myśli o zwielokrotnieniu obecnej kwoty poprzez inwestycje. Jedną z takich inwestycji może być pomysł udzielania kredytów finansowych krótko i długoterminowych. Jednak, aby to robić, trzeba wiedzieć jak działać, by pożyczkobiorca był wypłacalny i uczciwy.
Co to jest giełda pożyczek prywatnych?
Giełda to m.in. to transakcje handlowe w określonym miejscu i czasie. Sprzedawane są tam towary z określoną ceną wywoławczą, którą się podbija aż do osiągnięcia najwyższej (ostatniej) ceny zaproponowanej przez kupującego w drodze licytacji. Lub cena jest z góry określona. Na każdej giełdzie obowiązują wewnętrzne zasady opisane w regulaminie. Na giełdzie możemy wystawiać dzieła sztuki, papiery wartościowe i.in.
Na giełdzie pożyczek prywatnych sprzedającym jest osoba prywatna, proponująca pożyczkę. Osoba ta nie jest żadną instytucją bankową ani pozabankową. Kredytu udziela z własnej woli i liczy na zysk przy jego oddaniu. Osoba udzielająca prywatnej pożyczki na giełdzie nazywa się indywidualnym inwestorem. Z takiej formy pożyczki mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą ominąć banki i inne instytucje pożyczkowe z różnych przyczyn.
Jak działa giełda pożyczek prywatnych?
Taka giełda działa na portalach internetowych. Osoby z kapitałem ogłaszają się na forum, iż mogą udzielić pożyczki na określoną kwotę i podają termin spłaty oraz udzielają dodatkowych informacji. Na tym samym forum ogłoszenia mogą wystawiać także osoby potrzebujące kredytu. Strona giełdy pożyczek prywatnych podobna jest do tych z innymi różnorodnymi ogłoszeniami. Jednak tutaj ogłoszenia muszą być wyłącznie transakcyjne.
Na ogół najwięcej ogłoszeń dotyczy gotowości udzielenia komuś kredytu. Pożyczkodawcy liczą na spory zysk z udzielonej pożyczki, dlatego oprocentowanie takiej pomocy finansowej jest zwykle wysokie. Dla pożyczkodawcy jest to dobry sposób na powiększenie swego kapitału. Założyciel takiej strony giełdy pożyczek od osób prywatnych również liczy na zysk, dlatego wrzucenie na forum ogłoszenia może wymagać uiszczenia określonej opłaty.
Czego dowiemy się z ogłoszenia pożyczkodawcy?
Osoba chcąca udzielić komuś pożyczki poprzez giełdę pożyczek od osób prywatnych podaje do ogólnej wiadomości sporo szczegółów. W tych konkretach są informacje:
- jakie dokumenty pożyczkodawca wymaga od pożyczającego (dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach i niezalegania w ZUS i US, przedstawienie aktualnej umowy o pracę lub zlecenie, zaświadczenie o niekaralności itp.);
- określa, czy udziela kredytu osobom z tej samej miejscowości, czy z pewnego konkretnego obszaru albo wszystkim zamieszkującym w kraju;
- przedstawia formę udzielenia pożyczki (gotówka, przelew);
- wyznacza rodzaj pożyczki (długoterminowa, krótkoterminowa);
- odsetki;
- informuje, czy sprawdza pożyczkobiorcę w BIK itp.
Formalności obowiązujące przy udzielaniu pożyczki na giełdzie
Do tych formalności należy spełnienie wymagań pożyczkodawcy przez pożyczkobiorcę, czyli dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów oraz podpisanie bardzo długiej umowy. Trzeba ją dokładnie przeczytać i być świadomym, co się podpisuje. Inwestor indywidualny (pożyczkodawca) potrzebuje się zabezpieczyć na wypadek, gdyby klient nie oddał pieniędzy oraz nie spłacił odsetek.
Giełda pożyczek od osób prywatnych może okazać się dochodowym przedsięwzięciem dla pożyczkodawców. Muszą oni ustalić, czy chcą sami doglądać spłat kredytu od osoby, której pożyczki udzielili, czy zlecić to pośrednikowi. Pierwszy sposób daje większe zyski, ale jeżeli inwestor trafi na pożyczkobiorcę uchylającego się od spłacania kredytu, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. W tym wypadku trzeba będzie podzielić się zyskiem z agentem.
Pożyczkobiorcy na giełdzie pożyczek od osób prywatnych mają możliwość wybrać najbardziej opłacalnego inwestora, porównując wiele ofert i analizując koszt odsetek. Na takiej giełdzie nie można liczyć na kredyt hipoteczny, ale inne formy pożyczek są do osiągnięcia.
Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki Bierz plecak i lecimy,
(wyd. Psychoskok, Konin 2018),
copywriter oraz lektorka audiobooków.
Źródła:
- http://www.finansor.pl/udzielanie-pozyczek-prywatnych-jak-rozpoczac-dzialalnosc,
- https://www.yanokhipoteczny.pl/blog/jak-zostac-mini-bankierem-inwestycje-w-pozyczki-z-sektora-pozabankowego/.
Świetnie, że w końcu ktoś to wyjaśnił jak należy. Zastanawiałem się o co w tym chodzi, ale średnio można było znaleźć sensowną odpowiedź.