Kobieta udziela lekcji mentoringu
Szkolenia i Konferencje

Coaching a mentoring – poznaj podobieństwa i różnice!

Artykuł sponsorowany.

Każdy z nas może osiągnąć sukces – czasem potrzebujemy jednak pomocy w odnalezieniu właściwej drogi. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z profesjonalnych usług takich jak coaching i mentoring, dzięki którym mogą się one rozwijać się nie tylko na polu zawodowym, lecz także w życiu osobistym. Chociaż oba podejścia mogą wydawać się podobne, istnieją między nimi istotne różnice. Na czym polegają? Odpowiadamy!

Na czym polega coaching?

Coaching to termin, którym można nazwać ciąg/cykl spotkań z coachem – trenerem pomagającym w odkryciu, w jaki sposób możesz w pełni wykorzystać swoje zawodowe i osobiste umiejętności. W swojej pracy, coach łączy psychologię, zarządzanie i doradztwo, naprowadzając rozmówcę na odkrywanie nowych ścieżek rozwoju oraz sposobów dookreślania celów i formułowania planów na ich osiągnięcie.

Natomiast coaching kognitywny – specjalistyczna forma coachingu, która koncentruje się na procesach myślowych – polega na tym, że coach obserwuje klienta i poprzez zadawanie pytań, pomaga mu w zrozumieniu siebie, swoich wartości, przekonań oraz pragnień – często tych zawodowych. Oprócz tego, wspiera też swojego klienta w przekształcaniu negatywnych schematów myślowych w pozytywne.

Kim jest mentor?

Mentoring to z kolei relacja mentora, czyli doświadczonej osoby, z klientem, opierająca się na dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami ze sprecyzowanego zakresu. Mentor staje się przewodnikiem, doradcą, który oferuje praktyczne porady i wskazówki pomagające w rozwoju zawodowym, a często także osobistym.

mentoring (2).jpeg

Podobieństwa pomiędzy coachingiem i mentoringiem

Jak więc widać, między coachingiem i mentoringiem można zauważyć wiele różnic. Ale nie brakuje też i podobieństw! Obie metody są formą pracy nad sobą – mają na celu wspieranie rozwoju i pokazywanie ścieżek, które umożliwią osiągnięcie wyznaczonych celów.

Zarówno coaching, jak i mentoring oferowany przez profesjonalistów, takich jak https://medstarsolutions.pl może też pomóc zwiększyć efektywność i produktywność w pracy, a co za tym idzie – zbliżyć Cię do sukcesu.

Kiedy postawić na coaching, a kiedy wybrać mentoring?

Mentoring sprawdzi się u osób, które poszukują wsparcia, inspiracji i motywacji od kogoś, kto posiada doświadczenie, najczęściej zawodowe, w tej samej branży. Dzięki temu można skorzystać z wiedzy i praktycznych rad od kogoś, kto przeszedł podobną ścieżkę kariery i może pomóc Ci osiągnąć zamierzony cel w konkretnej dziedzinie.

Natomiast coaching jest znacznie bardziej ogólnym wsparciem – coach pomaga odnaleźć motywację i cel, pokazuje jak pracować nad poznawaniem siebie i odnajdywaniem możliwych dróg rozwoju. Sesje coachingowe uczą też odnajdywać się podczas kryzysowych sytuacji – nie tylko w pracy, ale i w domu.

Ostateczny wybór pomiędzy coachingiem a mentoringiem zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i tego, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz w danym momencie. Jeśli nie masz pewności, która z metod sprawdzi się lepiej, warto umówić się na wstępne konsultacje i zasięgnąć porady profesjonalisty!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.