Filmoznawstwo to bardzo ciekawy kierunek dla wszystkich, których fascynuje dziedzina filmowa i mediów. Zdobyta wiedza posłuży w rozwinięciu własnej ścieżki kariery zawodowej w tej dziedzinie. Jest wiele uczelni, na których możemy znaleźć owy kierunek, by w przyszłości zająć się profesjonalnie tymi zagadnieniami.
Gdzie studiować kierunek Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach?
Spośród wielu uniwersytetów i szkół wyższych preferujących kierunek Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach, znajdziemy godny polecenia Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który cieszy się dużym uznaniem wśród swych studentów. USOS UJ ma ugruntowaną pozycję jako uczelnia kształcąca studentów na wysokim poziomie.
Dobrze dobrany program studiów, gruntownie przygotuje studentów do zawodu. Możemy uczyć się w trybie stacjonarnym lub uczestnicząc w organizowanych zjazdach (tryb niestacjonarny). Uniwersytet Jagielloński dysponuje akademikiem dla studentów spoza Krakowa. Przewidziane są również różne stypendia.
Jakich przedmiotów będziemy się uczyć na kierunku Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach?
Na studiach w USOS UJ można uczyć się w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym, pierwszego oraz drugiego stopnia. Jednolite studia magisterskie obejmują tylko kierunek psychologii. Pozostałe kierunki są dwustopniowe. Najpierw licencjat 3 lata, a później, jeśli ktoś chce, może starać się o studia magisterskie trwające 2 lata. Można je przebić studiami doktoranckimi.
Podstawowymi przedmiotami na kierunku Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach są:
- historia:
- filmu niemego;
- filmu klasycznego;
- filmu polskiego;
- mediów:
- myśli filmowej;
- sztuki;
- powszechna;
- kurs monograficzny z:
- historii filmu niemego lub klasycznego;
- kina współczesnego;
- komunikacja kulturowa;
- warsztaty filmowe;
- wiedza o:
- literaturze;
- sztuce współczesnej;
- wprowadzenie do wiedzy o:
- grach wideo;
- mediach.
Oprócz obowiązkowych przedmiotów są także inne, które również będziemy zaliczać.
Jak wygląda rekrutacja na studia w USOS UJ?
Jeżeli staramy się na studia uniwersyteckie w Krakowie, musimy pamiętać, iż wnosimy tzw. opłatę rekrutacyjną. Dokumenty potrzebne do rekrutacji możemy przesłać drogą elektroniczną. Jest to najwygodniejszy sposób zgłaszania się na Uczelnię. Można również złożyć papiery osobiście bezpośrednio do sekretariatu Uniwersytetu.
Na studia w USOS UJ mogą ubiegać się wszyscy, którzy zdali pomyślnie maturę. Jeśli chodzi o starą maturę, liczy się średnia ocen wszystkich przedmiotów, znajdujących się na świadectwie dojrzałości. W przypadku nowej matury pod lupę bierze się przedmioty obowiązkowe, zdawane na poziomie podstawowym.
Jest również możliwość studiów na tym kierunku przez młodzież z innych krajów.
Czego nauczymy się na kierunku Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach?
Na tym kierunku posiądziemy szeroką wiedzę historyczną filmu oraz o wszystkich pozostałych mediach związanych z ruchomym obrazem, a w szczególności kultury artystycznej XX i XXI wieku. Nauczymy się pisać recenzje filmów oraz rozprawki krytyczne. Otrzymamy podstawową wiedzę metodologiczną z zakresu montażu, realizacji obrazu i badań kultury audiowizualnej oraz podstaw genologii filmowej i telewizyjnej.
Poznamy zasady realizacji obrazu, jego montażu i tworzenia scenariusza. Będziemy znać sposoby partycypacji w kulturze z punktu widzenia funkcjonowania instytucji medialnych. Nieobce nam będzie działanie prawa autorskiego oraz zasad produkcji i dystrybucji. Oprócz tego zdobędziemy wiele innej wiedzy, bardzo potrzebnej w wykonywaniu późniejszego zawodu, w którym jest ważna umiejętność poruszania się w przestrzeni medialnej. Zrozumiemy działanie plagiatu i odpowiedzialność karną za nie.
Idąc na studia związane z kierunkiem Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach, musimy zdawać sobie sprawę, iż nie możemy poprzestać na wiadomościach zdobytych na studiach. Pomimo zdobytego dyplomu w USOS UJ, należy stale wiedzę uzupełniać i samodzielnie ją aktualizować.
Podczas studiów musimy uczestniczyć w bieżącym życiu kulturalnym i naukowym, systematycznie śledzić najnowsze dokonania z zakresu studiowanego kierunku, a po ich ukończeniu winniśmy promować wartościowe dzieła kultury, zwłaszcza tych, które są produkowane przez twórców lokalnych, będących dziedzictwem narodowym.
Autor tekstu:
Beata Goździk, copywriter,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
o młodzieży stojących przed dylematem,
jak pokierować swoim losem po szkole średniej.
Lektorka audiobooków.
Źródła:
- http://www.film.uj.edu.pl/rekrutacja,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazProgram&prg_kod=WZKS-119-0-ZZ-6,
- https://irk.uj.edu.pl/pl/home/IiJM_P_20/,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazProgram&prg_kod=WZKS-119-0-ZD-6,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazEtapProgramu&prg_kod=WZKS-119-0-ZD-6&etp_kod=FWNM-DL-1,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazEtapProgramu&prg_kod=WZKS-119-0-ZD-6&etp_kod=FWNM-DL-2,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazEtapProgramu&prg_kod=WZKS-119-0-ZD-6&etp_kod=FWNM-DL-3,
- https://www.otouczelnie.pl/uczelnia_dzial/2414/Filmoznawstwo-i-wiedza-o-nowych-mediach.
Mega ciekawy kierunek ? Jednak obawiam się, że później dość trudno znaleźć pracę. Może jest ktoś po tym kierunku? Udało się Wam znaleźć pracę w zawodzie?