Mechanizm podzielonej płatności – z angielskiego split payment – brzmieć może niepokojąco, a nawet groźnie. Na szczęście w dzisiejszym artykule wykażemy, że jest to forma płatności, która jest wygodna i w pełni zautomatyzowana. Nie dość, że chroni Skarb Państwa przed wyłudzaniem VAT-u, to jeszcze niesie szereg korzyści dla samego przedsiębiorcy.
Mechanizm podzielonej płatności jest prosty. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto o nim wiedzieć. W skrócie będzie to:
- Definicja mechanizmu podzielonej płatności;
- Podstawowe zasady split payment;
- Korzyści płynące z mechanizmu podzielonej płatności;
- Do czego w praktyce sprowadza się mechanizm podzielonej płatności.
Mechanizm podzielonej płatności – definicja i najważniejsze zasady
Zacznijmy od samych podstaw i zdefiniujmy omawiane w dzisiejszym artykule pojęcie. Zróbmy to ponadto w możliwie prosty i przystępy sposób. Otóż mechanizm podzielonej płatności to nic innego, jak dokonanie płatności za dany produkt czy usługę w transakcji B2B, w której kwota podatku VAT oddzielona zostaje od wartości faktury netto. Ta pierwsza trafia na rachunek bankowy sprzedawcy, druga zaś, na tak zwany rachunek VAT.
Uspokajamy także początkującego przedsiębiorcę. Otóż jak już we wstępie wspomnieliśmy split payment jest w pełni zautomatyzowaną formą płatności i odprowadzania podatku VAT. Oznacza to, że przedsiębiorca nie rozdziela samodzielnie płatności. Zamiast tego dokonuje on jednego przelewu. Wskazuje numer faktury, NIP sprzedawcy, kwotę netto oraz kwotę VAT. Wszystko, co musi zrobić, by płatność została rozdzielona, to umieścić na fakturze adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.
Co warto wiedzieć o rachunku VAT w kontekście split payment?
Jeśli zaś chodzi o rachunek VAT, na który przelewana jest kwota podatku od towarów i usług w ramach mechanizmu podzielonej płatności – to warto wiedzieć, że zobowiązanym do jego prowadzenia jest bank lub SKOK. Otwarcie tego rachunku nie wymaga zawarcia odrębnej umowy. Jest on bowiem niejako przypisany do naszego konta biznesowego.
Najważniejszą kwestią tyczącą się rachunku VAT jest fakt, iż dostęp do niego jest dla przedsiębiorcy mocno ograniczony. To, jak i cała forma rozdzielania VAT-u z wartością netto zawartą na fakturze służyć ma uniemożliwieniu nieuczciwemu przedsiębiorcy wyłudzania VAT-u.
Kiedy mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy?
Co ciekawe opisywane tu narzędzie do walki z wyłudzaniem podatku VAT nie zawsze było obowiązkowe. Innymi słowy, do 1 listopada 2019 roku przedsiębiorcy korzystać z niego mogli dobrowolnie.
Po wspomnianej dacie split payment stało się obowiązkowe w przypadku transakcji B2B, w których równocześnie zaistniały dwa czynniki:
- ujęta na fakturze transakcja przewyższała wartość 15 tys. zł brutto.
- dotyczyła ona sprzedaży towarów bądź usług, opisanych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT.
Dla pełnej jasności należy jeszcze sprecyzować wspomniany w powyższej liście wypunktowanej załącznik nr 15 do ustawy o podatku VAT. Innymi słowy, które z wyszczególnionych w nim towarów i usług dotyczy obowiązek transakcji poprzez split payment? Są to:
- wyroby ze stali, metali szlachetnych lub kolorowych,
- złom, odpady, surowce do wykorzystania wtórnego,
- elektronika, jak: telefony, smartfony, tablety, netbooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde,
- paliwa, oleje opałowe i smarowe,
- prawa do emisji gazów cieplarnianych,
- roboty budowlane,
- węgiel,
- handel częściami do samochodów i motocykli.
Jakie są plusy i minusy dla przedsiębiorcy płynące z mechanizmu podzielonej płatności?
Split payment posiada zarówno wady, jak i zalety. Zdania przedsiębiorców są o nim mocno podzielone. Jego przeciwnicy podkreślają, że negatywnie wpływa na płynność finansową. Zwolennicy – że otrzymują dzięki niemu szybszy zwrot VAT-u z urzędu skarbowego oraz, że nie grozi im zasada solidarnej odpowiedzialności.
Minusy mechanizmu podzielonej płatności
Zacznijmy od wad split payment. Najważniejszą z nich bezsprzecznie jest fakt, że pieniądze z rachunku VAT mogą być wypłacane z niego tylko i wyłącznie na w celu:
- wpłaty VAT do urzędu skarbowego,
- płatności VAT na rachunek VAT sprzedawcy,
- zwrotu kwoty VAT (w przypadku korekty).
Plusy split payment
Największą zaletą mechanizmu podzielonej płatności dla sumiennie i terminowo regulujących płatności do ZUS-u przedsiębiorców okaże się zaś niewątpliwie szybszy zwrot VAT-u. Trwać będzie no do 25 dni. To z kolei może się okazać istotne w kontekście bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Warto także wspomnieć o braku odpowiedzialności solidarnej oraz o niższym zobowiązaniu VAT. Warunkiem tego ostatniego jest jednak wcześniejsze dokonanie płatności w Urzędzie Skarbowym.