Warto oszczędzać
Praca

Gdzie trzymać środki na awaryjne wydatki?

Środki „na czarną godzinę” zawsze warto mieć – chociażby po to, aby móc sfinansować nieprzewidziane wydatki bez konieczności korzystania z kredytów bankowych. Jednak trzymanie takich pieniędzy w skarbonce lub w szafie nie jest opłacalne. Gdzie zatem warto gromadzić środki – także po to, aby pracowały na dodatkowy zysk?

Osoby, które zamierzają odkładać pieniądze z myślą o budowaniu tzw. funduszu awaryjnego, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na instrumenty umożliwiające swobodny dostęp do środków. Dlaczego? Dzięki temu – bez ponoszenia żadnych strat – będą mogli skorzystać z pieniędzy w razie nieprzewidzianego wydatku.

Konto oszczędnościowe – najprostszy sposób budowania funduszu awaryjnego

Czasami nie warto szukać daleko, ponieważ najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Tak jest w przypadku konta oszczędnościowego, dzięki któremu można odkładać środki i jednocześnie mieć do nich stały dostęp.

Zasada funkcjonowania jest prosta: na konto oszczędnościowe można wpłacać kapitał w dowolnej wysokości, z częstotliwością dopasowaną do sytuacji materialnej. W ostatnim dniu danego miesiąca odbywa się kapitalizacja odsetek, dzięki czemu wpłacony kapitał powiększa się o wypracowany zysk. I tak przez kolejne miesiące.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Niskie stopy procentowe przekładają się na bardzo niskie oprocentowanie depozytów bankowych, w tym konta oszczędnościowego. Nie oznacza to jednak, że odkładanie środków jest po prostu nieopłacalne.

Konto oszczędnościowe niesie za sobą znacznie więcej korzyści, ponieważ:

  • pozwala zarabiać już od pierwszej złotówki – nie jest wymagany minimalny depozyt, jak np. w przypadku lokaty bankowej
  • daje pełną kontrolę nad zdeponowanymi środkami – można na bieżąco monitorować stan konta
  • zapewnia swobodny dostęp do pieniędzy – środki można w każdej chwili wypłacić bez ryzyka utraty wypracowanych do tej pory odsetek.

Szczególnie ta ostatnia kwestia jest istotna w przypadku osób odkładających kapitał z myślą o awaryjnych wydatkach. W razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych można w dowolnym momencie dokonać wypłaty środków na konto osobiste.

Wybierz dobre konto oszczędnościowe, by sporo zyskać

To, że konto oszczędnościowe jest nisko oprocentowane, wcale nie oznacza, że musisz dokonywać przypadkowego wyboru. Jeśli dokładnie przeanalizujesz dostępne oferty, możesz osiągnąć ponadprzeciętne zyski.

Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku z oprocentowaniem do 0,8% w skali roku. Wystarczy tylko zgromadzić odpowiednio wysoki kapitał, aby bank naliczył wyższe odsetki. Takie rozwiązanie dodatkowo motywuje do systematycznego odkładania środków.

Konto oszczędnościowe to zawsze dobry wybór – nie tylko, gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z budowaniem funduszu awaryjnego. Gwarancja bezpieczeństwa kapitału oraz pewność zysków – oto, co decyduje o przewadze tego rozwiązania.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.