Praca

Dowiedz się, czy ćwiczenia i aktywność fizyczna mogą zwiększyć Twoją efektywność w pracy

O tym, że regularne uprawianie sportu może przynieść wiele korzyści w sferze zdrowia wiadomo już od dawna. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna dobrze wpływa także na naszą sprawność umysłową. Jak to możliwe?

Jak aktywność fizyczna i ćwiczenia wpływają na organizm?

Ci, którzy regularnie uprawiają sport albo urządzają sobie częste i długie spacery, na ogół mniej narzekają na bezsenność, zmęczenie, brak koncentracji i obniżenie nastroju. Niektórym wciąż wydaje się, że uprawianie różnych sportów i ćwiczenia to rodzaj rozrywki, który można pominąć. Okazuje się jednak, że bycie w ruchu jest ważniejsze niż może się wydawać, a niedostateczna aktywność fizyczna nierzadko przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Siedzący tryb życia może być bardzo szkodliwy, nawet jeśli nie ma się nadwagi!

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że regularne uprawianie sportu dotlenia organizm, obniża ciśnienie krwi, poprawia jakość snu oraz reguluje pracę serca oraz płuc. Przyrost masy mięśniowej to tylko jedna z korzyści płynących z zapewniania sobie solidnej dawki ruchu. Gdy jesteśmy niedotlenieni, nie pracuje nam się dobrze. Nie dosypiasz? Na pewno wytrzymanie całego dnia w pracy nie jest dla Ciebie czymś łatwym! Brak snu powoduje zmęczenie i sprawia, że jest się bardziej podatnym na różne infekcje. Może wystarczy zacząć biegać lub ćwiczyć  fitness, by uporać się z problemami z zasypianiem?

Jak funkcjonuje mózg sportowca?

Mózg u osoby, która regularnie uprawia sport, niekoniecznie zawodowego sportowca, działa sprawniej niż mózg osoby stroniącej od ruchu. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do mnożenia komórek nerwowych mających istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Odkryto, że konsekwencją zwiększenia ilości tych komórek jest poprawa potencjału umysłowego i zdolności zapamiętywania oraz wydajnego uczenia się. Jak już wspomniano wyżej, uprawianie sportu dotlenia organizm – jeśli mamy dotleniony mózg, stajemy się bystrzejsi! W dodatku mamy też większą chęć do działania, a wypełnianie zawodowych – i innych – obowiązków przestaje być już czymś, o czym myśli się z niechęcią.

Pracodawcy wiedzą, że ruch to zdrowie!

Wielu pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, by zachęcać swoich pracowników do uprawiania sportu. Chyba każdemu szefowi zależy na tym, by jego ekipa działała sprawnie i wykorzystując w pełni swój potencjał. Pracownik efektywny, niemający problemów z koncentracją i umiejący radzić sobie również wtedy, gdy trzeba wykonać trudniejsze zadanie, to osoba, którą warto zatrzymać w firmie na dłużej. Trzeba też dodać, że osoby regularnie uprawiające sport są raczej zadowolone ze swojego wyglądu i nie mają zaburzonej samooceny. A to na pewno sprzyja temu, by dobrze układały się ich relacje i współpraca z kolegami z pracy.

Aby ćwiczenia i aktywność fizyczna były przyjemniejsze i przynosiły lepsze efekty, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież oraz obuwie. New Balance to marka, o której trzeba pamiętać, kompletując swoją sportową garderobę!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.